Δραματική Ισοπαλία στον Ντέρμπι της Τούμπας ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό

Ο ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός είχαν μια ισόπαλη αναμέτρηση στην Τούμπα, με το τελικό σκορ να είναι 0-0, ανακουφίζοντας κατά κάποιον τρόπο τον προπονητή των πρασίνων, Ντιέγκο Αλόνσο.

Στο 11’ του ντέρμπι, ο Δικέφαλος δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία με τον Σβαμπ να σουτάρει, όμως ο Ντραγκόφσκι ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Ανάλογη προσπάθεια σημειώθηκε και στο 14’, με τον Πολωνό τερματοφύλακα να μπλοκάρει και πάλι σουτ του Σβαμπ.

Λίγο αργότερα, στο 14’, ο ΠΑΟΚ είχε ακόμα μια καλή ευκαιρία με τον Τσάλοβ, αλλά και πάλι ο Ντραγκόφσκι βρέθηκε στην κατάλληλη θέση για να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Η πρώτη φάση για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 18’ από τον Τετέ, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει τον Κοτάρσκι. Στο 24’, ο Μπάμπα γύρισε τη μπάλα στον Κωνσταντέλια, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, οι πράσινοι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ιωαννίδης πάσαρε στον Πελίστρι, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κοτάρσκι απέκρουσε μια προσπάθεια του Τετέ στο 47’, ενώ στο 68’ ήταν ξανά σε δράση, αποκρούοντας σουτ του Μπακασέτα. Πολύ κοντά στο γκολ βρέθηκε ο Σβαμπ, αλλά ο Ντραγκόφσκι ήταν και πάλι αποτελεσματικός.

Στο 93’, ο Ιωαννίδης εκτέλεσε ένα επικίνδυνο σουτ, το οποίο όμως αποκρούστηκε με επιτυχία από τον Κοτάρσκι, διατηρώντας το μηδέν στην εστία του.

Ο διαιτητής Σλ. Βίντσιτς (Σλοβενία) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ζίβκοβιτς, Ιωαννίδη, Γεντβάι, και Μαντσίνι.

Οι συνθέσεις των ομάδων ήταν οι εξής:
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ (76’ Καμαρά), Οζντόεφ, Τάισον, Κωνσταντέλιας (76’ Ντεσπόντοφ), Ζίβκοβιτς (88’ Σορετίρε), Τσάλοβ (67’ Σαμάτα).
Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Ίνγκασον, Μλαντένοβιτς, Αράο, Μαξίμοβιτς, Μπακασέτας (78’ Τζούρισιτς), Τετέ (79’ Ουνάι), Πελίστρι (78’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.

Πηγή: documentonews.gr