Μίλτος Τεντόγλου Καταλαμβάνει Τρίτη Θέση Στους Αγώνες Diamond League Στις Βρυξέλλες

Στον τελικό των αγώνων Diamond League στις Βρυξέλες, ο Μίλτος Τεντόγλου κατέλαβε την τρίτη θέση στο μήκος με άλμα 8,15 μέτρων, το οποίο σημείωσε στην τελευταία του προσπάθεια. Στα πρώτα του άλματα δεν βρήκε ρυθμό, μετρώντας 6,81μ. και 5,97μ., και ήταν άκυρος στο τρίτο άλμα, πριν βελτιωθεί στα 7,76μ., 7,83μ. και στη συνέχεια φτάσει στο 8,15μ.

Ο Έλληνας αθλητής, που προπονείται με τον Γιώργο Πομάσκι, ολοκλήρωσε τη χρονιά με τρεις σημαντικές νίκες σε κλειστό και ανοιχτό στίβο, με την κορυφαία από αυτές να είναι η χρυσή του διάκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του στο αγώνισμα. Θυμίζουμε ότι ο Τεντόγλου είχε κατακτήσει το Diamond League το 2022 στον τελικό της Ζυρίχης.

Ο νικητής του αγώνα ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2019, Τάτζεϊ Γκέιλ, με 8,28 μέτρα, ενώ ο Σιμόν Εχάμερ, με άλμα 8,16μ. στην τελευταία του προσπάθεια, ανέβηκε στη δεύτερη θέση, αφήνοντας τον Τεντόγλου στην τρίτη.

Πηγή: documentonews.gr