Ο Ολυμπιακός κόλλησε στο μηδέν απέναντι στον Παναιτωλικό στο Νέα Φάληρο

Παρά την πίεση που ασκήθηκε από τον Ολυμπιακό, η ομάδα δεν κατάφερε να ξεπεράσει την άμυνα του Παναιτωλικού, και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 0-0. Αυτή η ισοπαλία ήταν ιδιαίτερη, καθώς ο Παναιτωλικός εξασφάλισε για πρώτη φορά βαθμό απέναντι στους Πειραιώτες στο Ν. Φάληρο κατά την 4η αγωνιστική της Super League.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός είχε την απόλυτη υπεροχή, ωστόσο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες, εκτός από μερικά μακρινά σουτ από τους Στάμενιτς, Βέλντε και Έσε. Από την άλλη πλευρά, ο καλά οργανωμένος Παναιτωλικός απείλησε σε τρεις αντεπίθεσεις. Δύο σουτ του ανενόχλητου Μαυρία κατέληξαν άουτ, ενώ και η κεφαλιά του Μπουζούκη είχε το ίδιο αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ολυμπιακού ανέβασε την απόδοσή της και στο 56ο λεπτό, ο Ελ Κααμπί επιχείρησε πλασέ, αλλά ο Μλάντεν πρόλαβε και έσωσε πάνω στη γραμμή. Στο 60′, ο προπονητής Μεντιλίμπαρ πραγματοποίησε τετραπλή αλλαγή για να ανανεώσει την ομάδα, εισάγοντας τους Γουίλιαν και Ολιβέιρα. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να σπάσουν την αντίσταση των μαχητικών αντιπάλων τους.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να γίνονται απειλητικοί στις καθυστερήσεις, αρχικά με μια κεφαλιά του Ελ Κααμπί και έπειτα με ένα σουτ του Μάρτινς που κατέληξε άουτ. Ωστόσο, το σκορ παρέμεινε 0-0 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ο διαιτητής Βεργέτης έδειξε κίτρινη κάρτα στον Λιάβα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι (82′ Κοστίνια), Ντόη, Πιρόλα (61′ Κάρμο), Ορτέγκα, Στάμενιτς (61′ Ολιβέιρα), Έσε, Μαρτίνς, Τσικίνιο (61′ Γουίλιαν), Βέλντε (61′ Γιάρεμτσουκ), Ελ Κααμπί.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσάβες, Σιέλης, Μλάντεν, Λιάβας, Μαυρίας (77′ Στάγιτς), Τορεχόν, Πέρεθ, Μπουζούκης (77′ Λαχούντ), Μπελεβώνης (70′ Ρουίθ), Ντίας (63′ Ρόα), Λομόνακο (77′ Μαϊντέμπας).

Πηγή: documentonews.gr