ΑΕΚ νικάει τον Βόλο και ισοφαρίζει την κορυφή της Super League

Η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει του Βόλου με 2-0 στην 4η αγωνιστική της Super League, φτάνοντας πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου βρίσκεται μαζί με τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ. Ο τελευταίος μεταγραφικός αποκτήματος της ομάδας, Πιερό, σημείωσε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα, ανοίγοντας το σκορ στο 22′ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ρότα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με εντυπωσιακό ρυθμό από την ΑΕΚ, που στα πρώτα 20 λεπτά ήταν καταιγιστική. Ωστόσο, οι απουσίες των Γκαρσία, Βίντα, Μουκουντί, Λαμέλα, Γκατσίνοβιτς και Οντουμπάτζο δημιουργούσαν αρκετά προβλήματα στην ομάδα. Ο Γκαρσία ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε την τελευταία στιγμή από τον Πιερό.

Ο Βόλος προσπάθησε να αντιδράσει και ισορρόπησε το παιχνίδι κοντά στο ημίχρονο, με τον Μεντιέτα να απειλεί την αντίπαλη εστία στο 40′. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με υψηλή ένταση, καθώς οι Μήτογλου και Αλτμαν, καθώς και οι Μύγας και Πιερό, engaged σε κοκορομαχίες που οδήγησαν σε κίτρινες κάρτες και στο απογοητευτικό περιστατικό της αποβολής του γυμναστή της ΑΕΚ.

Στην επανάληψη, ο Βόλος είχε μία καλή ευκαιρία με τον Φερράρι στο 48′, αλλά η ΑΕΚ διέθετε την… τελευταία λέξη στο ματς. Στο 54′, ένα γκολ του Κάλενς ακυρώθηκε από το VAR για οφσάιντ. Ωστόσο, στο 61′, η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της με τυχερό τρόπο, καθώς σούτ του Κοϊτά κόντραρε στον Καλογερόπουλο και κατέληξε στην εστία για το τελικό 2-0. Ο Βόλος είχε μία μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Κόντε, αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει το σκορ.

Ο διαιτητής Φωτιάς έδειξε κίτρινες κάρτες στους Μύγα, Πιερό, Αλτμαν και Μήτογλου, αλλά και στον Καλογερόπουλο.

ΑΕΚ: Στρακόσα, Πήλιος, Κάλενς, Μήτογλου, Ρότα, Σιμάνσκι (83′ Γιόνσον), Πινέδα (75′ Περέιρα), Λιούμπιτσιτς (75′ Μάνταλος), Ελίασον (75′ Αμραμπατ), Κοϊτά (89′ Τσιλούλης), Πιερό.
ΒΟΛΟΣ: Κόβατς, Μύγας, Μίλετιτς, Κορρέα (75′ Κόντε), Καλογερόπουλος, Φερράρι, Ντε Καμπς (10′ Μπερνάντου), Γκλάβτσιτς, Μεντιέτα (75′ Βιγιαφάνιες), Ασεχνούν (66′ Κόμπα), Άλτμαν.

Πηγή: documentonews.gr